Kúpiť teraz

Prečo máme „iba“ papierové slamky a nie napríklad „BIO“ PLA slamky?

Prečo máme „iba“ papierové slamky a nie napríklad „BIO“ PLA slamky?

Prečo máme „iba“ papierové slamky a nie napríklad „BIO“ PLA slamky?

Viacero reštauračných zariadení a podnikov prešlo v súvislosti s nariadením EÚ na BIO slamky, teda slamky vyrobené z tzv. BIO-plastu (PLA). V nasledujúcom článku sa Vám pokúsime poskytnúť náš pohľad na tento typ slamiek a možno aj odpoveď na otázku, prečo nie sú súčasťou nášho portfólia.

Na prvý pohľad nám predpona BIO naznačuje produkt, ktorý je ECO-friendly. Je však bioplast vhodná alternatíva pri nahrádzaní plastov a riešení environmentálnych problémov našej planéty?

Čo sú bioplasty ?

Pod bioplastom si môžeme predstaviť plast vyrobený z rastlín alebo iného biologického materiálu, ktorý nahrádza ropu. Môže sa pripraviť extrakciou cukru z rastlín (akými sú napr. kukurica či cukrová trstina) a následnou premenou na polyaktické kyseliny (PLA). V súčasnosti nie je možné potvrdiť ani vyvrátiť, či plasty na báze biopalív zaťažujú naše životné prostredie viac alebo menej ako plasty získané z ropy. Táto otázka v sebe skrýva množstvo premenných.

Čo sa stane s BIO-Plastami po použití ? 

Vyradený Bioplast končí v závislosti od typu polyméru na skládke, v procese recyklácie spolu s inými, „klasickými“ plastami na báze ropy, alebo na mieste priemyselného kompostovania.

Priemyselné kompostovanie je potrebné na zohriatie bioplastu na dostatočne vysokú teplotu, ktorá umožňuje mikróbom rozkladať ho. Bez tohto intenzívneho tepla sa bioplasty samy o sebe nerozložia a to ani na skládkach, ani na hromadách domáceho kompostu a vlastne ani nikde inde.  

Ak teda v konečnom dôsledku skončia niekde na dne mora či oceánu, budú sa správať podobne ako klasické plasty a ich rozklad bude trvať aj niekoľko desaťročí. 

Pre správne spracovanie teda každý BIO-plast nevyhnutne potrebuje zariadenie priemyselného kompostovania. Aký je však postup, ak sa nikde v okolí takéto zariadenie nenachádza? Nehovoriac o tom, ak tento typ odpadu nie je správne vytriedený.  Za týchto okolností sa defacto zavedením „BIO“ slamiek nemení absolútne nič. Predpona BIO znamená len toľko, že zdrojový materiál na výrobu pochádza z biologického materiálu.

Prečo San Francisco zakázalo používanie Plastových Slamiek a zároveň aj “BIO” Slamiek ? 

V San Franciscu sú od 1.júla 2019 zakázané plastové slamky a zároveň aj “BIO” slamky (PLA slamky). San Francisco týmto zákazom skutočne prekvapilo najmä preto, že do zákazu začlenilo aj bioplast, ktorý je bežne spájaný ako “zelená” alternatíva k plastom. Mnoho štúdií však potvrdzuje, že bez ohľadu na zdrojový materiál, z ktorého sa plast vyrába, je konečným produktom rovnaký polymerizovaný a ťažko rozložiteľný plast. Tieto štúdie zároveň odhaľujú, že bioplasty sa nerozpadajú v morskom prostredí a predstavujú rovnako veľké riziko pre morskú faunu ako plasty na báze ropy.

Prečo máme v portfóliu “iba” papierové slamky ?! 

Na základe vyššie uvedených informácií je zrejmé, prečo sme do nášho portfólia nezaradili “BIO” slamky. 

Prečo však v našej ponuke nenájdete kovové alebo sklenené slamky ? Našim zákazníkom v prvom rade nechceme robiť starosti, ktoré vyplývajú z týchto opakovateľne použiteľných slamiek v podobe dôkladného čistenia. Navyše aktuálna doba nás neustále učí, aké nebezpečenstvá na nás môžu číhať. Preto považujeme za spoločenskú zodpovednosť, aby si reštauračné zariadenia a podniky zvykli na alternatívu v podobe jednorazových papierových slamiek. 

Buďme ECO-friendly a spoločnými silami môžeme napomôcť k zlepšeniu životného prostredia!